Ask Question
19 March, 18:38

Consider a firm that uses capital and labor as inputs and sells 20,000 units of output per year at the going market price of $15. Also assume that total labor costs to the firm are $248,500 annually. Assume further that the total capital stock of the firm is currently worth $400,000, that the return available to investors with comparable risks is 6 percent annually, and that there is no depreciation. Is this a profitable firm? Explain your answer.

A. The firm is not profitable because profit equals $-348,500

B. The firm is profitable because profit equals $51,500.

C. The firm is profitable because profit equals $27,500.

D. The firm is not profitable because profit equals $27,500.

E. The firm is profitable because profit equals $300,000

Answers (1)
  1. C
    19 March, 21:53
    0
    C. The firm is profitable because profit equals $27,500.

    Explanation:

    For computing the profit, the following formula should be used

    Profit = Total revenue - total cost

    where,

    Total revenue = Number of units sold * market price

    = 20,000 units * $15

    = $300,000

    And, the total cost would be

    = Labor cost of the firm + total capital stock * given percentage

    = $248,500 + $400,000 * 6%

    = $248,500 + $24,000

    = $272,500

    Now the profit would be

    = $300,000 - $272,500

    = $27,500
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Consider a firm that uses capital and labor as inputs and sells 20,000 units of output per year at the going market price of $15. Also ...” in 📘 Business if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question