Ask Question
27 January, 17:02

The following data pertains to activity and the cost of maintenance for two recent months: Month 1 Month 2 Production Volume 2000 units 2500 units Maintenance Cost $900 $1,100 Based on the Hi-Low Method, the best estimate of the monthly fixed cost for maintenance is:

Answers (1)
  1. R
    27 January, 18:30
    0
    Fixed cost = $100

    Explanation:

    The high low method considers the level of highest activity and lowest activity, and compares cost at each of these levels.

    It is a useful way of calculating variable cost and fixed cost.

    The variable cost = (High activity cost - Low activity cost) / (High activity units - Low activity units)

    Variable cost = (1,100-900) / (2,500-2,000)

    Variable cost = 200/500 = $0.4

    Fixed cost = High activity cost - (variable cost * High activity units)

    Fixed cost = 1,100 - (0.4 * 2,500)

    Fixed cost = 1,100 - 1,000

    Fixed cost = $100
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “The following data pertains to activity and the cost of maintenance for two recent months: Month 1 Month 2 Production Volume 2000 units ...” in 📘 Business if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question