Ask Question
Today, 09:11

Suppose that disposable income, consumption, and saving in some country are $400 billion, $350 billion, and $50 billion, respectively. Next, assume that disposable income increases by $40 billion, consumption rises by $28 billion, and saving goes up by $12 billion.

a. What is the economy's MPC?

what is the MPS

b. APC before?

c. APC after?

+1
Answers (1)
  1. U
    Today, 10:45
    0
    A. MPC = 0.7; MPS = 0.3

    B. APC before = 0.875

    C. APC after = 0.859

    Explanation:

    Given that

    Disposable income = 400 billion

    Consumption = 350 billion

    Savings = 50 billion

    Change in consumption = 28 billion

    Change in disposable income = 40 billion

    Change in savings = 12 billion

    Recall that,

    a. MPC = change in consumption : change in income

    MPC = 28/40

    MPC = 0.7

    MPS = change in savings : change in income

    MPS = 12/40

    MPS = 0.3

    Recall again that

    APC = Consumption : Savings

    b. Before increase

    APC = 350 : 400

    = 0.875

    c. After increase

    Consumption = 350 + 28 = 378

    Disposable income = 400 + 40 = 440

    APC = 378 : 440

    APC = 0.859
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Suppose that disposable income, consumption, and saving in some country are $400 billion, $350 billion, and $50 billion, respectively. ...” in 📘 Business if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question