Ask Question
16 February, 14:40

Bullseye, Inc.'s 2008 income statement lists the following income and expenses: EBIT = $901,000, Interest expense = $86,500, and Net income = $571,500. What is the 2008 Taxes reported on the income statement?

+5
Answers (1)
  1. B
    16 February, 16:15
    0
    The answer is $243,000

    Explanation:

    Earnings Before Interest and Tax (EBIT) is $901,000

    Interest expense is $86,500

    Therefore, earnings before tax equals $901,000 - $86,500 = $814,500

    Net income equals earnings before tax minus tax paid.

    So lets rearrange;

    Tax paid equals earnings before tax minus net income

    Tax paid = $814,500 - $571,500

    =$243,000.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Bullseye, Inc.'s 2008 income statement lists the following income and expenses: EBIT = $901,000, Interest expense = $86,500, and Net income ...” in 📘 Business if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question