Ask Question
17 July, 01:40

Anne Aurum, a jewelry maker, needs to purchase 125.00 grams 22 karat gold. She thinks she can get a better deal on 22 karat gold if she buys it from India. Anne can purchase 22 karat gold from the local gilding shop for $1,285.00 American dollars per ounce. She can purchase gold from India for the price of 999 Indian rupees per gram. Anne determines that 15.0 rupees is equal to 22.0 American cents and that 1.0 gram is 0.035274 oz. How much money (in American dollars) will it cost Anne to purchase 125.00 grams of 22 karat gold from her local gilding shop versus from purchasing the same amount from India? FYI-she gets free shipping from India. Gotta love free shipping

+2
Answers (1)
  1. 17 July, 02:10
    0
    Local shop = $5665,89

    India=$1831,5

    Explanation:

    Hi, we have to calculate whether it is cheaper to buy 125 gr of 22 karat gold from the local shop or India.

    We have the following information:

    EEUU: $1285 an ounce of gold

    India = 999 rupee/gr.

    1gr=0,035274 ounce

    15 rupees=$0,22

    First, we calculate how much does it cost in EEUU:

    125gr*0,35274=4,40925 ounces

    $1285*4,40925 ounces = $5665,89

    Now, we calculate how much does it cost in India:

    999rupees*125gr=124875 rupees

    124875 rupees=? = (124875*0,22) / 15=$1831,5
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Anne Aurum, a jewelry maker, needs to purchase 125.00 grams 22 karat gold. She thinks she can get a better deal on 22 karat gold if she ...” in 📘 Business if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers