Ask Question
19 March, 22:02

Compute the total manufacturing cost for a manufacturer with the following information for the month. Raw materials purchased $ 43,200 Direct materials used 58,250 Direct labor used 14,000 Factory supervisor salary 8,800 Salesperson commissions 6,000 Depreciation expense-Factory building 3,700 Depreciation expense-Delivery equipment 3,400 Indirect materials 1,800

Answers (1)
  1. L
    19 March, 22:31
    0
    Cost of good manufactured = $86550

    Explanation:

    To calculate the cost of manufactured goods we need to use the following formula:

    Cost of good manufactured = Beginning work in progress + direct materials of the period + direct labor + manufactured overhead - ending work in progress

    Beginning work in progress = 0

    Direct materials = beginning inventory + purchase - ending inventory = 58250

    Direct labor = 14000

    Manufactured overhead=Factory supervisor salary + Depreciation expense Factory building + Indirect materials = 8800 + 3700 + 1800 = 14300

    Ending work in progress = 0

    Cost of good manufactured = 58250 + 14000 + 14300 = $86550
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Compute the total manufacturing cost for a manufacturer with the following information for the month. Raw materials purchased $ 43,200 ...” in 📘 Business if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question