Ask Question
Yesterday, 18:47

Molteni Motors Inc. recently reported $3.25 million of net income. Its EBIT was $6.25 million, and its tax rate was 35%. What was its interest expense? (Hint: Write out the headings for an income statement and then fill in the known values. Then divide $3.25 million net income by 1 - T = 0.65 to find the pre-tax income. The difference between EBIT and taxable income must be the interest expense.) Enter your answer in dollars. For example, an answer of $1.2 million should be entered as 1,200,000. Round your answer to the nearest dollar.

+1
Answers (1)
  1. H
    Yesterday, 20:02
    0
    Interest = $1250000

    Explanation:

    We know that:

    EBIT

    interest (-)

    =earnings before taxes

    tax (-)

    =Net profit

    EBIT = 6250000

    Interest=?

    t = 0,35

    Net profit = 3250000

    interest = [netprofit / (1-t) ] - EBIT

    interest = (3250000/0,65) - 6250000

    interest = 1250000

    Tax = (EBIT-interest) * 0,35 = 1750000
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Molteni Motors Inc. recently reported $3.25 million of net income. Its EBIT was $6.25 million, and its tax rate was 35%. What was its ...” in 📘 Business if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question