Ask Question
19 March, 15:34

A Japanese company has a bond outstanding that sells for 90 percent of its ¥100,000 par value. The bond has a coupon rate of 5.7 percent paid annually and matures in 19 years. What is the yield to maturity of this bond? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e. g., 32.16.)

Answers (1)
  1. B
    19 March, 17:10
    0
    The yield to maturity of this bond is 6.55%

    Explanation:

    Yield to maturity is the rate of expected return on a bond which is held until the maturity. It is considered as a long term return and expressed in annual terms.

    According to given data

    Coupon payment = C = 100,000 x 5.7% = $5,700

    Face value = F = 100,000

    Price = P = 100,000 x 90% = 90,000

    Number of year to mature = 19

    Use following formula yo calculate YTM

    Yield to maturity = [ C + (F-P) / n ] / [ (F+P) / 2 ]

    Yield to maturity = [ $5,700 + (100,000-90,000) / 19 ] / [ (100,000+90,000) / 2 ]

    Yield to maturity = 6,226.32 / 95,000 = 0.0655 = 6.55%
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “A Japanese company has a bond outstanding that sells for 90 percent of its ¥100,000 par value. The bond has a coupon rate of 5.7 percent ...” in 📘 Business if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question