Ask Question
Yesterday, 18:18

The records of Hollywood Company reflected the following balances in the stockholders' equity accounts at the end of the current year: Common stock, $11 par value, 38,000 shares outstanding Preferred stock, 11 percent, $9 par value, 10,000 shares outstanding Retained earnings, $225,000 On September 1 of the current year, the board of directors was considering the distribution of an $72,000 cash dividend. No dividends were paid during the previous two years. You have been asked to determine dividend amounts under two independent assumptions (show computations) : a. The preferred stock is noncumulative. b. The preferred stock is cumulative. Required: 1. Determine the total and per share amounts that would be paid to the common stockholders and the preferred stockholders under the two independent assumptions. (Round your "per share" amounts to 2 decimal places.)

+4
Answers (1)
  1. M
    Yesterday, 18:53
    0
    A. Preferred total = $9,900, preferred per share = $0.99.

    Common stock total dividend = $62,100, dividend per share = $1.63

    B. Preferred total = $29,700, preferred per share = $0.99.

    Common stock total dividend = $42,300, dividend per share = $1.11

    Explanation:

    A. If the preferred stock is non-cumulative:

    Preferred stock has a rate of 11% and par value of $9.

    Dividend per share = 11% * $9 = $0.99

    Total dividend payable to preferred shareholders = dividend per share * number of shares outstanding

    = 0.99 * 10000

    = $9900

    We subtract $9900 from the total dividend declared to get the total dividend payable to common stockholders.

    Common dividend = 72000 - 9900 = $62100

    Divided per share = 62100/38000

    = $1.63

    B. If the preferred stock is cumulative:

    Since the preferred dividend was not paid during the previous two years, we add the two years to the current year.

    Total annual dividend payable to preferred shareholders = $9900

    Total outstanding = 9900 * 3 = 29,700

    Subtract 29,700 from the proposed dividend to obtain the total dividend payable to common stockholders.

    Common dividend payable = 72000 - 29700 = $42,300

    Dividend per share = 42300/38000

    Dividend per share = $1.11
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “The records of Hollywood Company reflected the following balances in the stockholders' equity accounts at the end of the current year: ...” in 📘 Business if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question