Ask Question
Yesterday, 09:56

The relative atomic mass of Chlorine is 35.45. Calculate the percentage abundance of the two isotopes of Chlorine, 35Cl and 37Cl in a sample of chlorine gas. (Total 2 marks)

+4
Answers (1)
  1. C
    Yesterday, 10:15
    0
    35Cl = 75.9 %

    37Cl = 24.1 %

    Explanation:

    Step 1: Data given

    The relative atomic mass of Chlorine = 35.45 amu

    Mass of the isotopes:

    35Cl = 34.96885269 amu

    37Cl = 36.96590258 amu

    Step 2: Calculate percentage abundance

    35.45 = x*34.96885269 + y*36.96590258

    x+y = 1 x = 1-y

    35.45 = (1-y) * 34.96885269 + y*36.96590258

    35.45 = 34.96885269 - 34.96885269y + 36.96590258y

    0.48114731 = 1,99704989‬y

    y = 0.241 = 24.1 %

    35Cl = 34.96885269 amu = 75.9 %

    37Cl = 36.96590258 amu = 24.1 %
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “The relative atomic mass of Chlorine is 35.45. Calculate the percentage abundance of the two isotopes of Chlorine, 35Cl and 37Cl in a ...” in 📘 Chemistry if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question