Which equation can be used to solve this problem?

Molly bought 6 packs of trading cards. Each pack cost $3. She also bought 1 pack of gum. It cost $2. How much did Molly spend altogether?

A.

6 : 2 * 3 = x

B.

6 + 3 * 2 = x

C.

6 * 3 : 2 = x

D.

6 * 3 + 2 = x

Answers (1)
  1. Aidon
    The answer is d) 6 * 3 + 2 = x
Guest
Know the Answer?

Not Sure About the Answer?
💡 Find an answer to your question "Which equation can be used to solve this problem? Molly bought 6 packs of trading cards. Each pack cost $3. She also bought 1 pack of gum. ..." in Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.

See Other Answers