Ask Question
28 February, 21:51

Cans of juice cost 25p each to produce

There are 6 cans in a pack.

12 packs are sold at £3.60 each.

What is the profit?

0
Answers (1)
  1. 1 March, 05:24
    0
    the profit is 1.60 beacuse at 25 cents times 6 is two dollars and since it is 3.60 the profit is 1.60 and 1.60 times twelve is 19.20 so the answer is 19 dollars and twenty cents
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Cans of juice cost 25p each to produce There are 6 cans in a pack. 12 packs are sold at £3.60 each. What is the profit? ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers