Ask Question
Yesterday, 21:51

The average speed of one airplane is 200 mph faster than that of an automobile. If the automobile starts at 3 a. m. and the airplane starts from the same place at 11 a. m., they will have traveled the same number of miles by 1:00 p. m. If r represents the rate of the automobile, how many miles does the plane travel? 200r 2 (200 + r) 10r

+5
Answers (1)
  1. W
    Today, 00:49
    0
    Let the speed of the car be "X". From 3 am until 1 pm (10 hours), the car will travel 10*X miles.

    The speed of the airplane is (X + 200). From 11 am until 1 pm (2 hours), the plane will travel 2 * (X+200).

    The distance travelled is the same, so:

    10*X = 2 * (x+200) = 2x+400

    Subtract 2*X from both sides:

    8*X = 400

    X = 400/8 = 50 mph.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “The average speed of one airplane is 200 mph faster than that of an automobile. If the automobile starts at 3 a. m. and the airplane starts ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question