Amhed pays $2.10 for 5 1/4 pounds of bananas. Janel pays $3.25 for 6 1/2 pounds of bananas. Which is the better buy? Explain why.

Answers (2)
  1. Naysha
    Amhed

    2.10÷ 5.25 = $.40 per pound

    3.25÷ 6.5 = $.50 per pound

    So Amhed got the better deal ...
  2. Ayza
    2.10/5 1/4

    2.10/5.25

    =0.4

    3.25/6 1/2

    3.25/6.5

    =0.5

    Amhed got the better buy because his bananas cost 40 cents per pound while Janels cost 50 cents per pound. Since Ahmeds bananas cost 10 cents less than Janels, he got the better buy.
Guest
Know the Answer?

Not Sure About the Answer?
If you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer to the question "Amhed pays $2.10 for 5 1/4 pounds of bananas. Janel pays $3.25 for 6 1/2 pounds of bananas. Which is the better buy? ..." in Mathematics, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.

See Other Answers