Ask Question
1 March, 15:11

An appliance store sells lamps at $ 95.00 for two. a department store sells similar lamps at five for 250.00 which store sells at a better rate? how much is better?

+3
Answers (1)
  1. 1 March, 18:27
    0
    The appliance store sells sells it at a better rate because if 250$ is for 5 lamps then it's $50 per lamp but if it's $95 than one lamp is $47.50.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “An appliance store sells lamps at $ 95.00 for two. a department store sells similar lamps at five for 250.00 which store sells at a better ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers