Ask Question
24 March, 11:00

Set up the following system: Microsoft office has a $20 purchase fee and costs $10 per month. It's competitor Chaffey Office has a 10$ purchase fee and costs 12$ per month. Let Microsoft office be c (m). Use m to represent the Number of months.

Answers (1)
  1. B
    24 March, 14:33
    0
    Well, let's say you want to see how much it would cost to have Microsoft vs. Chaffey for a year. The equation for Microsoft would be:

    20 + 10m

    Chaffey would be:

    10 + 12m

    You would put 12 into m (12 months in a year) for both equations and find that it would be more expensive to have Chaffey for a year.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Set up the following system: Microsoft office has a $20 purchase fee and costs $10 per month. It's competitor Chaffey Office has a 10$ ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question