At the market 8 apples cost $4 how much do 9 apples cost?

Answers (1)
  1. Takoda
    If 8 apples cost $ 4, then (4/8) = 1/2 (or 0.50) ... so each apple is 0.50 (or 50 cents)

    so if u want 9 apples, u will have to pay : 9 * 0.50 = $ 4.50 <=
Guest
Know the Answer?

Not Sure About the Answer?
💡 Find an answer to your question "At the market 8 apples cost $4 how much do 9 apples cost? ..." in Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.

See Other Answers