Ask Question
1 March, 15:19

Find the cost of 1.15 pounds of cheese that cost 6.49 per pound round the answer to the nearest cent

+3
Answers (2)
  1. 1 March, 16:09
    0
    The answer is US$ 7.46

    Step-by-step explanation:

    Question. Find the cost of 1.15 pounds of cheese that cost 6.49 per pound.

    Total cost of the cheese = Cost per pound * Weight of the cheese we're buying.

    Total cost of the cheese = 6.49 * 1.15

    Total cost of the cheese = 7.4635

    Total cost of the cheese = US$ 7.46 (rounding to the nearest cent)
  2. 1 March, 16:40
    0
    The cost of 1.15 pound of cheese that cost 6.49 per pound will be 7.46

    Explanation:

    Given the cost of cheese per pound is 6.49

    To find cost of 1.15 pound of cheese

    1.15 pound of cheese will cost = amount per pound * quantity of cheese bought

    =6.49*1.15

    = 7.4635

    Therefore, the cost of 1.15 pound cheese will be 7.4635

    7.4635 when rounded to nearest cent will be 7.46
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Find the cost of 1.15 pounds of cheese that cost 6.49 per pound round the answer to the nearest cent ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers