A store sells a pound of bananas for $.40 and a pound of cabbage for $0.56. Can you buy more pounds of bananas or cabbage with $7? How much more?
+1
Answers (1)
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “A store sells a pound of bananas for $.40 and a pound of cabbage for $0.56. Can you buy more pounds of bananas or cabbage with $7? How much ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Home » Mathematics » A store sells a pound of bananas for $.40 and a pound of cabbage for $0.56. Can you buy more pounds of bananas or cabbage with $7? How much more?