Ask Question
28 November, 02:35

3. A grocery story sells a bag of 8 potatoes for $4.00. What is the

unit cost of each potato in the bag?

a. $32.00

b. $5.00

C. $0.50

d. $0.05

0
Answers (1)
  1. 28 November, 03:24
    0
    c cos 0.50X8=$4.00
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “3. A grocery story sells a bag of 8 potatoes for $4.00. What is the unit cost of each potato in the bag? a. $32.00 b. $5.00 C. $0.50 d. ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers