Ask Question
23 March, 18:43

5.

Daniel has enough money to buy 30 markers at 6 for $3. With the same

amount of money, he is able to buy 30 pencils and spend $3 less. Find the

cost of each pencil

Answers (1)
  1. G
    23 March, 21:10
    0
    40 cents.

    Step-by-step explanation:

    If he has enough money to buy 6 markers ate $3 for 6 then he must have 30/6 * 3

    = $15.

    So 30 pencils cost 15 - 3 = $12.

    Each pencil costs 12/30

    = $0.4

    = 40 cents.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “5. Daniel has enough money to buy 30 markers at 6 for $3. With the same amount of money, he is able to buy 30 pencils and spend $3 less. ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question