Ask Question
20 March, 16:43

At an ice cream store, a family ordered 4 banana splits and 4 hot fudge sundaes, paying a total of $36 for their order. The next customer ordered 4 banana splits and 6 hot fudge sundaes and paid $44. How much does each item cost?

Answers (1)
  1. F
    20 March, 17:20
    0
    The price for each banana splits is $5 and that for each hot fudge sundaes is $4.

    Step-by-step explanation:

    Let the price for each banana splits is $x and that of each fudge sundaes is $y.

    The total price of 4 banana splits and 4 hot fudge sundaes is $36 and the total price of 4 banana splits and 6 hot fudge sundaes is $44.

    Therefore, we get the equations

    4x + 4y = 36 ... (1) and

    4x + 6y = 44 ... (2)

    Solving equations (1) and (2) we get 2y = 8, ⇒ y = $4

    Now, from equation (1), we get

    x = 9 - y = 9 - 4 = $5

    Therefore, the price for each banana splits is $5 and that for each hot fudge sundaes is $4. (Answer)
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “At an ice cream store, a family ordered 4 banana splits and 4 hot fudge sundaes, paying a total of $36 for their order. The next customer ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question