Ask Question
8 April, 17:19

Jim bought 20 rose bushes last week. The regular price is $5.00 per bush, but last week they were on sale at 2 for $8.50. How much did Jim save by buying the bushes on sale?

+3
Answers (1)
  1. 8 April, 17:42
    0
    Answer: he saved $15

    Step-by-step explanation:

    The regular price is $5.00 per rose bush, but last week they were on sale at 2 for $8.50. This means that the amount that one would cost is

    8.5/2 = $4.25

    If Jim bought 20 rose bushes last week, it means that the amount that he paid for 20 rose bushes is

    20 * 4.25 = $85

    The regular price is $5.00 per rose bush. If he had bought at the regular price, the amount that he would have paid is

    5 * 20 = $100

    Therefore, the amount saved by the bushes on sale is

    100 - 85 = $15
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Jim bought 20 rose bushes last week. The regular price is $5.00 per bush, but last week they were on sale at 2 for $8.50. How much did Jim ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers