Ask Question
13 January, 20:16

Kathie spent $45 on a fruit salad. She bought bananas, mangoes, and apples. Bananas cost $1 per pound, mangoes cost $3 per pound, and apples cost $2 per pound. Identify the linear equation in three variables that represent this situation.

+3
Answers (2)
  1. 13 January, 21:49
    0
    She bought 18 bananas, 23 mangoes and 2 apples.
  2. 13 January, 22:10
    0
    X * 1 + Y * 3 + Z * 2 = 45

    Step-by-step explanation:

    we will use bananas, apples and mangoes as the unknowns of the equation.

    The value that you multiply to the unknowns will be multiplied by the price that corresponds to it.

    These 3 products must be added to result in the total value that is 45.

    X * 1 + Y * 3 + Z * 2 = 45
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Kathie spent $45 on a fruit salad. She bought bananas, mangoes, and apples. Bananas cost $1 per pound, mangoes cost $3 per pound, and ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers