Ask Question
24 March, 04:10

The Ramy family bought 4 sandwiches and 3 salads. They spent $24. Let x be the cost of a sandwich and y be the cost of a salad.

If each sandwich costs $3.75, how much did each salad cost?

Answers (1)
  1. Y
    24 March, 05:25
    0
    4x+3y=24

    x=3.75

    4 (3.75) + 3y=24

    15+3y=24

    3y=9

    y=3

    Each salad costs $3
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “The Ramy family bought 4 sandwiches and 3 salads. They spent $24. Let x be the cost of a sandwich and y be the cost of a salad. If each ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question