Ask Question
15 May, 23:11

What is the cost of 2 kilograms of flour is 3 kg cost $4.86 in the unit price for each package of flour is the same

+2
Answers (1)
  1. 15 May, 23:31
    0
    Answer:3.24

    Step-by-step explanation:

    Divide 4.86 by 3 then you will get 1.62. You mutiply 1.62 times 2 to get 3.24
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “What is the cost of 2 kilograms of flour is 3 kg cost $4.86 in the unit price for each package of flour is the same ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers