Ask Question
10 January, 20:44

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?

0
Answers (2)
  1. 10 January, 21:24
    0
    84.80

    Step-by-step explanation: 62.72+22.08=84.80
  2. 10 January, 22:29
    0
    i think that it is 84.80
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent? ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers