Ask Question
28 March, 02:43

Lisa made 2 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for both necklaces was $15.40. If the beads cost $3.80 for each necklace, how much did each pendant cost?

Answers (2)
  1. M
    28 March, 05:57
    0
    2 necklaces x $3.80 for each bead

    $7.60

    15.40 - 7.60

    7.80

    7.80 divide by 2

    $3.90 for each pendant
  2. A
    28 March, 06:09
    0
    Divide by 2 you'll get 3.90
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Lisa made 2 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for both necklaces was $15.40. ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question