Ask Question
13 January, 05:29

Dan and Bob went to the carnival. Dan bought 3 ticket refills and a lunch for $10.35. Bob bought 2 ticket refills and the lunch for $8.35. SHOW YOUR WORK Write a system of equations. Use t for tickets and l for lunch. Graph the equations in the system. Use your graph to estimate how much each item cost.

+2
Answers (1)
  1. 13 January, 07:25
    0
    Let the refill be x and lunch be y.

    3x+y=10.35---eq 1

    2x+y=8.35---eq 2

    eq 1-eq 2

    x=2

    Therefore, 1 refill costs $2.

    Substitute x=2 in eq 1 and we have;

    3*2+y=10.35

    y=10.35-6

    y=4.35

    There the lunch costs $4.35.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Dan and Bob went to the carnival. Dan bought 3 ticket refills and a lunch for $10.35. Bob bought 2 ticket refills and the lunch for $8.35. ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers