Ask Question
23 June, 04:15

If three pears and four oranges cost $4.85 and three pears and ten oranges cost $8.75 what is the cost of a pear and an orange

+1
Answers (1)
  1. 23 June, 05:00
    0
    1 pear = $0.75; 1 orange = $0.65

    Step-by-step explanation:

    (1) 3P + 4O = 4.85

    (2) 3P + 10O = 8.75 Eqn (2) - Eqn (1)

    3P + 10O - 3P - 4O = 8.75 - 4.85 Combine like terms

    6O = 3.90 Divide each side by 6

    O = $0.65 Substitute into Eqn (1)

    3P + 4*0.65 = 4.85

    3P + 2.60 = 4.85 Subtract 2.60 from each side

    3P = 2.25 Divide each side by 3

    P = $0.75

    Oranges cost $0.65 each and pears are $0.75 each
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “If three pears and four oranges cost $4.85 and three pears and ten oranges cost $8.75 what is the cost of a pear and an orange ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers