Ask Question
28 March, 02:23

Paul can purchase 3 muffins for $1.35. At this rate what is the cost of 10 muffins? A. $3.75. B. $4.00. C. $4.25. D. $4.50.

+1
Answers (1)
  1. D
    28 March, 03:02
    0
    Answer: D. $4.50.

    Step-by-step explanation: You need to find the individual cost of 1 muffin. To do this, divide 1.35 by 3. 1.35/3=0.45. Each muffin costs $0.45. Multiply this by 10 to get $4.50 for 10 muffins.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Paul can purchase 3 muffins for $1.35. At this rate what is the cost of 10 muffins? A. $3.75. B. $4.00. C. $4.25. D. $4.50. ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question