Ask Question
16 May, 15:37

Gasoline is sold by the gallon. If 5 gal costs $17.35, how much would 12 gal cost?

+2
Answers (1)
  1. 16 May, 16:32
    0
    Answer: $41.64

    Step-by-step explanation: $17.37/5=3.47, so 3.47 x 12 = $41.64
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Gasoline is sold by the gallon. If 5 gal costs $17.35, how much would 12 gal cost? ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers