Ask Question
28 December, 05:37

Bruce saved $35.00 to buy a new video game. The game's original price was $42.00, but it was on sale or 30% off. The sales tax rate was 5%. Did Bruce have enough money to buy the game? Explain.

Answers (1)
  1. P
    28 December, 09:13
    0
    Bruce does have enough money to buy the video game.

    x/42 = 30/100

    x=12.60 - This is the amount of money the video game is without tax

    x/12.60 = 5/100

    x=0.63 - sales tax amount

    0.63+12.60=13.23 - amount of video game with tax
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Bruce saved $35.00 to buy a new video game. The game's original price was $42.00, but it was on sale or 30% off. The sales tax rate was 5%. ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question