Ask Question
14 July, 22:48

At the super market you can fill your own honey bear container. a customer buys 12 oz of honey for $5.40. how much honey can you buy per dollar

+1
Answers (2)
  1. 14 July, 23:10
    0
    Answer: About 2 oz

    Step-by-step explanation: Because first you need to find it is per ounce, which is 45 cents. Then you need to divide 100 by 45 to get your answer of 2.222222, which is basically 2.
  2. 14 July, 23:54
    0
    About 2 oz because first you find the how much it is per oz whitch is 45 cents then divide 100 and 45 to find how much per dollor
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “At the super market you can fill your own honey bear container. a customer buys 12 oz of honey for $5.40. how much honey can you buy per ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers