Ask Question
16 May, 11:54

Mrs Ricks is buying treats for her classes. If each treat is $0.55 and she has 103 students. how much money did she spend

+1
Answers (2)
  1. 16 May, 12:06
    0
    First step, highlight the important words.

    Then, think about what the question is asking.

    So, all you need to do is $0.55 * 103

    You should get this answer: $56.65!

    Good luck!; )
  2. 16 May, 13:27
    0
    you take 103 students and multiply that by 0.55. When you multiply it you come out with the answer of $56.65
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Mrs Ricks is buying treats for her classes. If each treat is $0.55 and she has 103 students. how much money did she spend ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers