Ask Question
29 August, 00:19

Two friends shop for fresh fruit. Elana buys a watermelon for $8.75 and 5 pounds of cherries. Taniy buys a pineapple for $4.25 and 4 pounds of cherries. Use the variable p to represent the price, in dollars, per pound of cherries. Write and simplify an expression to represent how much more Elana spent.

+1
Answers (1)
  1. 29 August, 01:29
    0
    Answer: 4.50 + p

    Step-by-step explanation: For this problem we will write and simplify an expression to represent how much more Elana spent.

    8.75 + 5p - (4.25 + 4p) - --Distribute the negative sign to the numbers inside the parentheses.

    8.75 + 5p - 4.25 - 4p - --Combine like terms

    8.75 - 4.25 + 5p - 4p

    4.50 + p

    So, the expression 4.50 + p represents how much more Elana spent.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Two friends shop for fresh fruit. Elana buys a watermelon for $8.75 and 5 pounds of cherries. Taniy buys a pineapple for $4.25 and 4 pounds ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers