Ask Question
23 March, 02:37

It's costs Melissa $0.036 per ounce to make one 20 ounce jar of salsa. She marks up the salsa 25% more than her cost to make it. How much profit in dollars does Melissa earn on each 20 ounce jar of salsa she sells?

Answers (1)
  1. T
    23 March, 02:59
    0
    0.09

    Step-by-step explanation:

    0.036 x 20 = 0.072

    0.072 x 25% = 0.018

    0.018 + 0.072 = 0.09
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “It's costs Melissa $0.036 per ounce to make one 20 ounce jar of salsa. She marks up the salsa 25% more than her cost to make it. How much ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question