Ask Question
15 May, 21:15

An item that weighs 2.3 lbs costs $14.96 calculate the price per pound. Then calculate the price per ounce

0
Answers (2)
  1. 15 May, 22:00
    0
    Pounds:$6.50 ... Ounces:$0.40

    Step-by-step explanation:

    Take 14.96 and divide it by 2.3 and it equals 6.50

    There are 16 ounces in a pound, so take your 6.50 and divide it by 16 to get 40 cents.
  2. 15 May, 22:08
    0
    The price per pound is around $6.50. The price per ounce is $0.41.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “An item that weighs 2.3 lbs costs $14.96 calculate the price per pound. Then calculate the price per ounce ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers