Ask Question
30 March, 01:48

apples cost 3x. Oranges cost (x+6). which expression represents the cost to buy one apple and five oranges?

+4
Answers (2)
  1. C
    30 March, 06:20
    0
    3 (1) + ((5+6))

    3+11

    14 i think
  2. W
    30 March, 06:40
    0
    1 apple * cost + 5 oranges * cost

    1 * 3x + 5 * (x+6)

    distribute

    3x + 5x+30

    combine like terms

    8x+30
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “apples cost 3x. Oranges cost (x+6). which expression represents the cost to buy one apple and five oranges? ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question