Ask Question
21 March, 22:01

A town has a population of 20000 and grows at 4.5% every year. To the nearest tenth of a year, how long will it be until the population will reach 42800?

Answers (1)
  1. T
    Yesterday, 00:10
    0
    Answer:17.3 years

    Step-by-step explanation:

    We would apply the formula for exponential growth which is expressed as

    A = P (1 + r) ^ t

    Where

    A represents the population after t years.

    t represents the number of years.

    P represents the initial population.

    r represents rate of growth.

    From the information given,

    A = 42800

    P = 20000

    r = 4.5% = 4.5/100 = 0.045

    Therefore

    42800 = 20000 (1 + 0.045) ^t

    42800/20000 = (1.045) ^t

    2.14 = (1.045) ^t

    Taking log of both sides to base 10

    Log 2.14 = log1.045^t = tlog1.045

    0.3304 = t * 0.0191

    0.3304 = 0.0191t

    t = 0.3304/0.0191

    t = 17.3 years
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “A town has a population of 20000 and grows at 4.5% every year. To the nearest tenth of a year, how long will it be until the population ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question