Ask Question
30 March, 07:12

Gina bought 2.3 pounds of red apples and 2.42 pounds of green apples. there were on sale for 0.75 a pound. how much did the apples cost altogether

+2
Answers (1)
  1. E
    30 March, 08:18
    0
    2.3 + 2.42 = 4.72lbs

    4.72 x. 75 = $3.54
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Gina bought 2.3 pounds of red apples and 2.42 pounds of green apples. there were on sale for 0.75 a pound. how much did the apples cost ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question