Ask Question
Today, 06:25

The precision writing instruments company makes a high-end pen known as the cordova. materials cost per pen is $6. labor cost per pen is $5. production overhead is $1,000,000. advertising and promotion is $1,000,000. what is the total cost for sales of 500,000 units of the cordova design?

+1
Answers (1)
  1. S
    Today, 09:21
    0
    Total material cost for 500,000 units = 6 x 500,000 = $3,000,000

    Total labor cost for 500,000 units = 5 x 500,000 = $2,500,000

    Production overhead = $1,000,000

    Advertising and promotion = $1,000,000

    Hence

    Total cost for 500,000 units of cordova design = 3,000,000 + 2,500,000 + 1,000,000 + 1,000,000 = $7,500,000
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “The precision writing instruments company makes a high-end pen known as the cordova. materials cost per pen is $6. labor cost per pen is ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question