Ask Question
25 March, 05:29

Carlos wants to mix granola and cranberries together to make trail mix. Granola costs $3 per pound and cranberries cost $5.50 per pound. Carlos is willing to spend $29 and wants to make 8 pounds of trail mix. Which system of equations could Carlos use to figure out how many pounds of granola (g) and cranberries (c) she should buy?

Answers (1)
  1. M
    25 March, 06:32
    0
    3g+5.50c = $29

    If u need more details on how I got the equation just comment below
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Carlos wants to mix granola and cranberries together to make trail mix. Granola costs $3 per pound and cranberries cost $5.50 per pound. ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question