Ask Question
19 March, 11:28

Two boats start together and race across a 74-km-wide lake and back. Boat A goes across at 74 km/h and returns at 74 km/h. Boat B goes across at 37 km/h, and its crew, realizing how far behind it is getting, returns at 111 km/h. Turn around times are negligible, and the boat that completes the round trip first wins ...

a) Which boat wins? (or is it a tie?)

b) By how much? ... km

c) What is the average velocity of the winning boat? ... km/h

Answers (1)
  1. I
    19 March, 11:37
    0
    74 Km/h

    Explanation:

    For boat A:

    1 = 2l/v_1

    =2*74/74 h

    =2h

    where = 74 wide of the lake, 1 - speed of boat A

    For boat B:

    2 = l/v_21 + l/v_22

    = 74/37 + 74/111 ℎ

    = 2.66 ℎ

    where v_21 = 37 / ℎ and v_22 = 111 / ℎ speeds of boat B

    boat A completes the round trip first. The difference of times equals:

    ∆ = 2 - 1

    =2.66 ℎ - 2ℎ

    =0.66 ℎ or 40 n

    boat A, ∆ = 40 n

    c) Average speed for boat A equals:

    V = 2 / 1

    =148/2 Km/h

    =74 Km/h
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Two boats start together and race across a 74-km-wide lake and back. Boat A goes across at 74 km/h and returns at 74 km/h. Boat B goes ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question