Ask Question
17 March, 08:07

Calculate the change in potential energy of a 91.2 kg man when he takes an elevator from the first floor to 37th floor, if the distance between floors is 3.99 m.

Answers (1)
  1. R
    17 March, 09:03
    0
    128379.69 J

    Explanation:

    Potential energy: This can be defined as the energy of a body to to position in the gravitational field. The S. I unit of potential energy is Joules (J).

    The expression for potential energy is given as,

    ΔEp = mgΔH

    ΔEp = mg (H₂-H₁) ... Equation 1

    Where ΔEp = change in Potential Energy, m = mass of the man, g = acceleration due to gravity, H₂ = Height of the 37th floor, H₁ = height of the first floor

    Given:m = 91.2 kg, g = 9.8 m/s², H₁ = 3.99 m, H₂ = 3.99*37 = 147.63 m.

    Substitute into equation 1

    ΔEp = 91.2 (9.8) (147.63-3.99)

    ΔEp = 893.76 (143.64)

    ΔEp = 128379.69 J.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Calculate the change in potential energy of a 91.2 kg man when he takes an elevator from the first floor to 37th floor, if the distance ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question