Ask Question
14 March, 08:19

Consider the position of a particle moving in three dimensional space to be given by the position vector r = 2.5 t 3 i - 10 t 2 j + 4.00 to, where r is meters and t in seconds. What is the magnitude of the acceleration of the particle at t = 1.0 s?

Answers (1)
  1. B
    14 March, 12:05
    0
    25m/s²

    Explanation:

    Given the position of a particle by the three dimensional vectors;

    r = 2.5 t³ i - 10 t² j + 4.00t k where r is in meters and r in seconds, we will get the magnitude of the velocity (v) first since velocity is rate of change in displacement.

    v = dr/dt where r is the position or displacement of an object

    Velocity is gotten by differentiating the given function with respect to time to have;

    v = 7.5t² i - 20t j + 4 k

    Acceleration (a) is the rate of change in velocity.

    a = dv/dt

    Acceleration is derived by differentiating the velocity function with respect to time to have;

    a = 15t i - 20j

    Acceleration of the particle at t = 1.0s will be;

    a = 15 (1) i - 20j

    a = 15i - 20j

    Magnitude of the acceleration can be gotten by finding the resultant of the resulting vector

    a = √ (15i) ² + (20j) ²

    Since i. i = j. j = 1

    a = √15²+20²

    a = √225+400

    a = √625

    a = 25m/s²

    Therefore the magnitude of the acceleration of the particle at t = 1.0 s is 25m/s²
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Consider the position of a particle moving in three dimensional space to be given by the position vector r = 2.5 t 3 i - 10 t 2 j + 4.00 ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question