Ask Question
2 February, 11:40

An object falls a distance h from rest. If it travels 0.460h in the last 1.00 s, find (a) the time and (b) the height of its fall.

Answers (2)
  1. L
    2 February, 13:24
    0
    a) t = 3.771s

    b) h = 69.68 m

    Explanation:

    Given;

    total distance covered = h

    Using the second equation of motion;

    h = ut + 0.5at² ... 1

    We know u=0, since the object fall from rest.

    and also acceleration a = g (acceleration due to gravity)

    The equation 1 becomes;

    h = 0.5gt² ... 2

    Equation 2 is the overall equation of motion of the object.

    Where;

    h = height of fall

    t = total time of fall

    The motion have two phases.

    1) distance travelled in the first phase is

    h₁ = h - 0.46h = 0.54h

    Time taken for the first phase is;

    t₁ = t-1

    2) distance travelled in the second phase is

    h₂ = 0.46h

    Time taken for second phase is

    t₂ = 1.00s

    Writing the equation of motion of the first phase where the object starts from rest, we have;

    0.54h = 0.5g (t-1) ² ... 3

    Substituting equation 2 into 3, we have;

    0.54 (0.5gt²) = 0.5g (t-1) ²

    divide both sides by 0.5g

    0.54t² = (t-1) ²

    (t-1) ² - 0.54t² = 0

    Simplifying the equation above, we have;

    t² - 2t + 1 - 0.54t² = 0

    Then we have a quadratic equation;

    0.46t² - 2t + 1 = 0

    solving the quadratic equation, we have

    t = 3.771 or t = 0.5764

    Since t cannot be less than 1,

    Recall that t₁ = t-1, and t₁ cannot be negative. so t>1

    t = 3.771s

    b) Using equation 2

    h = 0.5gt²

    h = 0.5*9.8*3.771²

    h = 69.68 m
  2. J
    2 February, 13:39
    0
    A. Time, t = 4.35s

    B. Height of its fall, S = 92.72m

    Explanation:

    Vo = 0 m/s

    Vi = 0.46h m/s

    S = h m

    a = 9.81 m/s2

    To calculate the time taken, we need to get the value of the distance, h.

    Using the equations of motion,

    Vi^2 = Vo^2 + 2aS

    Where Vi = final velocity

    Vo = initial velocity

    a = acceleration due to gravity

    S = height of its fall

    (0.46h) ^2 = 0 + 2*9.81*h

    0.2116h^2 = 19.62h

    h = 19.62/0.1648

    = 92.722 m

    To calculate the time,

    S = Vo*t + (1/2) * a*t^2

    92.772 = 0 + (1/2) * 9.81*t^2

    t^2 = 185.44/9.81

    = 18.904

    t = sqrt (18.904)

    = 4.348 s
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “An object falls a distance h from rest. If it travels 0.460h in the last 1.00 s, find (a) the time and (b) the height of its fall. ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question