Ask Question
Yesterday, 17:57

Two pipes of equal length are each open at one end. Each has a fundamental frequency of 470 Hz at 310 K. In one pipe the air temperature is increased to 315 K. If the two pipes are sounded together, what beat frequency results?

+5
Answers (1)
  1. Y
    Yesterday, 19:26
    0
    Given:

    Fundamental frequency: 470Hz

    T1:310k, T2:315k

    Calculating velocity

    Recall v = (331m/s) ✓[T1/273k)

    V=331✓ (310/273)

    V1=331 * (1.0656) = 352.72m/s

    V2=331✓ (315/273) = 355.5m/s

    Fundamental frequency=4L

    F2=F1 (V2/V1)

    F2=470 (355.5/352.72) = 474.4Hz

    Beat=[F2-F1]=474.4-470=4.4Hz
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Two pipes of equal length are each open at one end. Each has a fundamental frequency of 470 Hz at 310 K. In one pipe the air temperature is ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question