Ask Question
31 January, 04:26

A physics professor demonstrates the Doppler effect by tying a 600 Hz sound generator to a 1.0-m-long rope and whirling it around her head in a horizontal circle at 100 rpm. What are the highest and lowest frequencies heard by a student in the classroom? Assume the room temperature is 20°C.

Answers (1)
  1. R
    31 January, 04:52
    0
    f_h = 620 Hz

    f_l = 580 Hz

    Explanation:

    Given:

    - Length of the rope L = 1.0 m

    - Rotational speed N = 100 rpm

    - Frequency of source f_s = 600 Hz

    - Velocity of sound in air v = 343 m/s

    - Angular Frequency : f = N / 60

    Find:

    What are the highest and lowest frequencies heard by a student in the classroom?

    Solution:

    - Calculate the linear speed of the source v_s:

    v_s = L * (2*pi*f)

    - Plug values in:

    v_s = L * (2*pi*N / 60) = 1*2*pi*100 / 60

    v_s = 10.47 m/s

    - The highest frequency can now be calculated using Doppler's effect equation:

    f_h = f_s / (1 - v_s / v)

    - Plug the values in:

    f_h = 600 / (1 - 10.47/343)

    f_h = 620 Hz

    - Similarly, compute for the lowest frequency using Doppler's effect equation:

    f_l = f_s / (1 + v_s / v)

    - Plug the values in:

    f_l = 600 / (1 + 10.47/343)

    f_l = 580 Hz

    - The highest frequency is f_h = 620 Hz

    - The lowest frequency is f_l = 580 Hz
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “A physics professor demonstrates the Doppler effect by tying a 600 Hz sound generator to a 1.0-m-long rope and whirling it around her head ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question