Ask Question
Today, 02:16

A glass plate (n = 1.64) is covered with a thin, uniform layer of oil (n = 1.27). A light beam of variable wavelength from air is incident normally on the oil surface. Observation of the reflected beam shows constructive interference at 501 nm. Determine the minimum non-zero thickness of the oil film.

Answers (1)
  1. M
    Today, 03:36
    0
    152.7 nm

    Explanation:

    Refractive index of glass plate = n = 1.64

    Refractive index of oil = n' = 1.27

    wavelength = λ = 501 nm = 501 e-9 m

    2n t = m λ, since it undergoes constructive interference.

    Thickness = t = 501 * 10⁻⁹ m / 2 (1.64)

    = 152.7 nm
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “A glass plate (n = 1.64) is covered with a thin, uniform layer of oil (n = 1.27). A light beam of variable wavelength from air is incident ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question